Jak aktywnie szukać pracy ?

Jak aktywnie szukać pracy ?

Nie ekscytujesz się nową możliwością

Pracodawcy i osoby odpowiedzialne za rekrutację otrzymują bardzo dużo różnych aplikacji od kandydatów. Z częścią z nich umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne. Pokaż, że masz w sobie ekscytację. Że chcesz od życia czegoś więcej, niż tylko „jakoś przetrwać”. Że dobrze się z tobą rozmawia i jesteś miłą, ciekawą osobą, jakiej warto dać szansę. Że chcesz coś dobrego zrobić dla firmy, zaangażować się.

Nie masz żadnego wsparcia od ludzi

Masz ochotę na zmiany w życiu zawodowym? Świetnie! Poszukaj sobie wsparcia! Gdzie szukać wsparcia? W grupach na Facebooku takich jak moja Satysfakcja zawodowa – strategia i realizacja, u specjalisty, u trenera biznesu lub mentora, dzięki któremu zachowasz spokój w sytuacjach stresowych i nauczysz się odpowiednio reagować.

Nie jesteś zainteresowana sprzedażą siebie

Czy masz tego świadomość, czy też niekoniecznie – sprzedajesz. Siebie, swoje umiejętności, swój charakter, swój czas. I choćbyś nie wiem jak z tym walczył, zapierał się rękami i nogami– tym bardziej sprzedajesz, tyle że nie wychodzi to na Twoją korzyść. Im szybciej zdasz sobie sprawę, że twoje zasoby to produkt, który warto dobrze sprzedać, tym szybciej osiągniesz swój cel.

Wszędzie wysyłasz to samo CV

Kiedy dbasz o aktualizację CV masz szansę dopasować się do interesującego Cię ogłoszenia. Możesz pokazać się z takiej strony, która będzie spełniała jego wymagania. Dzięki temu zwracasz na siebie uwagę jako idealny kandydat, z idealnymi kompetencjami na dane stanowisko.

Brak określonych wartości w życiu zawodowym i prywatnym

Jeśli Ty nie masz pojęcia, co jest dla Ciebie kluczowe, to nikt inny nie domyśli się tego. Bez dokładnej analizy tego, co jest dla Ciebie istotne będzie Ci bardzo ciężko znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. Pomyśl o swoich wartościach jak o drogowskazie, dzięki któremu łatwiej Ci będzie rozpoczynać działania, dotyczące podjęcia nowej pracy, czy realizowania nowego zadania. Od czego warto zacząć?? Musisz dowiedzieć się, czy interesujące Cię ogłoszenie pomoże Ci spełnić Twoje plany zawodowe. Musisz wiedzieć, czy polegając na swoich wartościach możesz poczuć satysfakcję zawodową.

Nie jesteś świadoma swoich osiągnięć

Nie ma lepszego sposobu na pokazanie się z jak najlepszej strony niż pewność siebie. Wiedza o tym, co Ci wyszło, jak do tego doszedłeś. Potrzebujesz wizji, pewności tego, że wiele znaczysz i wiele potrafisz, a Twoje kompetencje są naprawdę wysokie.

Jesteś za mało aktywną osobą

Dziś masz za zadanie ubrać swoją osobowość, doświadczenie i kompetencje w ramy „produktu”, wypromować go i sprzedać. Możesz tego dokonać za pomocą różnych sposobów. Najłatwiejszym i najbardziej nowoczesnym są portale społecznościowe, kontakty osobiste, networking. Jeśli masz za mało kontaktów – to skup się na tym, aby je pozyskiwać! Dlaczego to tak ważne? Po to, aby – po pierwsze – być może przydać się im w przyszłości, a po drugie opowiedzieć im o tym, co umiesz i poprosić ich, aby polecili cię dalej.

Nie wierzysz w swoje możliwości

Kiedy nie wierzysz we własne możliwości, to jest spora szansa na to, że nie podejmiesz się nowych zadań i wyzwań, które pojawią się na Twojej drodze. Na szczęście możesz z tym walczyć. Zgłaszając się do specjalisty (coacha, psychologa, psychoterapeuty), który pokaże Ci, jak radzić sobie z brakiem wiary we własne możliwości.

Brak strategii poszukiwania pracy

Dzięki opracowaniu strategii poszukiwania pracy sprawiasz,że zmniejsza się ryzyko frustracji, jaka z tym tematem się wiąże, bo wybierasz odpowiednie metody szukania pracy do Twoich oczekiwań, możliwości, okoliczności, sytuacji życiowej i zawodowej. Przy budowaniu strategii wybierasz wszelkie pomysły, jakie możesz wykorzystać u siebie. Następnie układasz plan i powoli go realizujesz.

Znajdź jakiś cel

„Szukam jakiejkolwiek pracy obojętnie gdzie.” Nie ma czegoś takiego jak obojętnie jaka praca. Co ważne – nie nadajesz się do jakiejkolwiek pracy, do niektórych z nich nie masz po prostu właściwych uprawnień. Określ jaki jest kierunek, w którym chcesz się rozwijać, przemyśl co potrafisz, w czym będziesz dobrze się czuć. O jakiej pracy myślisz w głębi duszy, gdzie możesz się zatrudnić?

Nie jesteś świadoma swoich atutów i kompetencji

Kiedy masz świadomość swoich dobrych stron i wiesz w czym możesz się sprawdzić oraz znasz cechy, którymi możesz się pochwalić podczas rozmowy z rekruterem, czy uczestnicząc w rozmowach biznesowych – wtedy masz wiedzę, która pozwoli Ci sprawić, że zostaniesz zapamiętany. Ale bądź ostrożny! To muszą być Twoje faktycznie kompetencje. Nie to, co sobie wymyśliłeś, co chciałbyś u siebie widzieć, bo tylko wtedy masz szanse na uzyskanie satysfakcji zawodowej.

Nie koncentrowanie się na tym, co pracodawca będzie konkretnie z ciebie miał

Ty oczekujesz konkretnych dochodów, bogatego pakietu socjalnego, opieki medycznej, umowy na stałe itp. A co pracodawca będzie dostawał od Ciebie? Popatrz na cały proces rekrutacji z perspektywy osoby zatrudniającej. Czego byś oczekiwał od takiego kandydata? Poza tym, że powinna być to osoba doświadczona i kompetentna? Może świetnej znajomości języka obcego? Albo umiejętności szybkiego czytania?

Nie masz profilu na LinkedIn

Jeśli dotąd wydawało Ci się, że posiadanie kont na portalach społecznościowych to zabawa dla dzieci, to powiem Ci, że zdecydowanie się mylisz! Duże grono osób, właśnie tam dostało możliwość rozwoju zawodowego. Skąd osoby szukające pracowników mają się dowiedzieć o Twoim istnieniu? Pokaż im dlaczego warto zainteresować się Twoją osobą i zadbaj o to, abyzdobywać przydatne kontakty jakie mogą przydać Ci się w przyszłości.

Brak chęci do pozytywnego nastawienia

Nie jest tutaj mowa o tym, aby mieć pozytywne myślenie o sobie, a raczej o to, że nie masz wiary w swoje możliwości. Ważne jest też to, co Ty myślisz o ludziach, z którymi rozmawiasz, o tej firmie, o pracodawcy. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale firmy nie chcą zatrudniać osób, które mają skłonności do bycia wiecznie niezadowolonymi i są źle nastawione do zmian i rozwoju osobistego. Jeśli przeważa u Ciebie myślenie negatywne, to warto spróbować pozbyć się tych brzydkich cech!

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę