Teściowa wtrąca się we wszystko… Co robić ?

Szczerze porozmawiaj ze swoim partnerem

Spróbuj go nakłonić, aby przyjrzał się konfliktowi. Jego ingerencja może okazać się bardzo istotny i pomóc szybciej dojść Wam do porozumienia. Poza tym warto, aby wypowiedział swoje zdanie – dzięki temu będziesz wiedziała na czym stoisz.

Nie próbuj jej przekonać do siebie na siłę

Nie ma sensu robić wszystkiego, aby zdobyć akceptację teściowej. To naturalne, że każdy postrzega innych na swój specyficzny sposób i to, co Ty lubisz niekoniecznie musi być także w kręgu jej zainteresowań. I odwrotnie. Jeśli zdasz sobie sprawę, że wcale nie musisz się naginać do jej wyobrażeń, szybciej nauczysz się być asertywną i mieć swoje zdanie, nawet kiedy ona ma całkiem inne.

Teściowa wtrąca się we wszystko... Co robić ?

Praktykuj zdrowy egoizm

Pomyśl czasem tylko o sobie. Jeśli teściowa zbyt mocno angażuje się w wasze życie, masz prawo do odcięcia się od tego. Jeśli nie czujesz potrzeby wybierania się na kolejny obiad do „mamusi” w tym tygodniu, nie pozwól sobie na wyrzuty sumienia.

Niczego nie udawaj

Bądź uprzejma na tyle, na ile możesz. Jednak nie udawaj  przed nią, czy przed rodziną super przyjaźni, która nie istnieje. Nawet jeżeli wykonujesz różne działania aby ocieplić Wasze relacje, ale nie ma w nich szczerości, to fałsz będzie wyczuwalny.

Nie daj się zagadać

Może kobieta raz czy drugi poczuje się urażona, ale czy to koniec świata? Oczywiście, że konflikt nie będzie czymś przyjemnym, a teściowa może zacząć udawać pokrzywdzoną czy nawet spróbuje, trzaskania drzwiami, płaczu i krzyków. Po paru takich wybuchach złości, zrozumie jednak, że jesteś osobą, która pozostanie nieugięta i w pewnych kwestiach nie będziesz się jej podporządkowywać.

Przemyśl własną rolę

Spójrz na wasze relacje z trochę innej strony, obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie, czy nie jest jednak tak, że w jakiś sposób specjalnie nie próbujesz wywoływać konfliktówj, zrobić jej na złość. Być może jednak to Ty robisz takie rzeczy, które prowokują ją do pewnych zachowań.

Odrzuć swoje oczekiwania

Jeżeli w twojej głowie pojawiła się wizja dotycząca relacji z teściową, lepiej ją zostaw. Wasz „związek” prawdopodobnie nigdy nie będzie taki, jakbyś tego chciała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie. Jeśli pogodzisz się z tym, jak wygląda sytuacja łatwiej będzie zrozumieć Wam siebie nawzajem.

Nie bądź zaangażowana w konflikt małżonka

Znajdź sobie grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie syneczkiem i zapewne w jego oczach mama będzie zawsze kimś dobrym i działającym bez złych intencji. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie zachowanie grozi ryzykiem powstania między wami nieporozumień i żalu.

Nie spełniaj jej zachcianek

Nie pozwalaj sobą rządzić. Ona chciałaby, żebyś robiła wszystko pod jej dyktando: gotować masz w ten sposób, a dbać o dzieci wedle jej pomysłu. Nie! Pokaż jej wyraźnie, że to Twoje życie i ty tutaj ustalasz zasady. Mów co czujesz i myślisz i daj do zrozumienia, że jesteś dorosłą, świadomą kobietą, która zawsze działa tak, jak chce i lubi.

Panuj nad nerwowością

Nie okazuj gniewu, nie krzycz, nie wdawaj się w awantury. Działaj z uśmiechem na ustach, powoli i stanowczo – do celu. Udowodnij jej, że jesteś dorosła emocjonalnie, bądź kimś, z kim walka po prostu nie ma sensu.

Teściowa urządza sobie częste wizyty u was

Kiedy teściowa odwiedza Was za często a przy tym zawsze robi jakąś awanturę – jest na to jeden sposób. Za każdym razem, kiedy ona przyjdzie bez zapowiedzi – po prostu powiedz, że nie masz czasu na wizytę, ponieważ masz inne plany. Wyjdź wtedy nawet na spacer z dzieckiem, ale ją wypraszając. W końcu zrozumie, że warto najpierw skonsultować się z Wami, niż przyjeżdżać i zaraz wracać do domu.

Nie bierz do siebie krytyki

Nie traktuj poważnie tego, co ma w zwyczaju robić i opowiadać na Twój temat teściowa. Chyba że rzeczywiście jej słowa mogą być prawdą, jednak nigdy nie są złośliwe! Wtedy zastanów się nad tym, co ona mówi i dlaczego ma takie, a nie inne zdanie. Natomiast wszelkie komentarze nie na miejscu i bezsensowne uwagi puszczaj mimo uszu. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.

Pamiętaj o empatii

Dzięki odpowiedniej dawce empatii możesz to, co teściowa czuje czy myśli i nieco inaczej spojrzeć na jej sytuację. Ona również ma swoje marzenia, nadzieje czy obawy, które związane są z jej dzieckiem (te plany związek mają również z Tobą). Próba zastanowienia się, skąd się biorą jej działania i intencje, sprawi, że łatwiej będzie obiektywnie ocenić sytuację i ewentualnie łagodniej zareagować na pewne niedogodności.

Nie schodź do jej poziomu

Jeżeli masz do czynienia z kobietą o naprawdę podłym usposobieniu, nie powtarzaj nigdy jej metod postępowania. Nawet jeżeli masz ochotę zrobić jej na złość za to, co ona tobie zrobiła, odpuść. Obojętna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko rozniesie się po rodzinie.

Asertywność

Niekiedy trudno powiedzieć teściowej, że czegoś sobie po prostu nie życzysz, ale ustanowienie konkretnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To spowoduje, że każdy będzie wiedział, czego chce druga strona i unikniecie nieporozumień.

Dobra sprawa

Nie zapominaj, że teściowej zawdzięczasz przynajmniej jedną dobrą rzecz — Twojego ukochanego faceta. Ona go wychowała, kształtowała i jeśli trafił się tobie naprawdę porządny facet, powiedz teściowej, jak dobrze się spisała. Takie zwrócenie uwagi na to, że świetnie wywiązała się z rodzicielskiego obowiązku może pozytywnie wpłynąć na Waszą relację.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę