Pokonać strach…

Mama natura

Jaki widok najbardziej ciebie uspokaja? Często bywa, że jest to natura. Chmury, woda, drzewa. Jeśli nie masz przyrody obok siebie, poszukaj pięknych fotografii w internecie.

Strach nie jest prawdziwy

Im częściej dopuszczamy do sytuacji, aby nasz umysł studiował, malował różne negatywne wyobrażenia tym bardziej sprawiamy, że zaczynamy wyolbrzymiać sytuację co potęguje w nas strach. Zaczyna nas ona paraliżować i postrzegamy rzeczy jako coś znacznie trudniejszego niż są one w rzeczywistości.

Spróbuj wskazać swoje największe strachy

Pokonać strach...

Określ na spokojnie, czego się boisz i z jakiego powodu się tego boisz. Zapytaj sama siebie, czy moje obawy są tak właściwie straszne i czy mają rację bytu, biorąc pod uwagę sytuację, w które teraz jesteś? Dokładne poznanie źródeł i przyczyn naszych lęków pomaga nam zrozumieć, co tak naprawdę czujemy i skąd się to bierze.

Obejrzyj kabaret

Dzięki temu, że się śmiejesz to stajesz się bardziej odporna na choroby i depresje, śmiech zmniejsza ból fizyczny i emocjonalny, leczy rany, pozwala poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Jeśli zaczniesz lękowi śmiać się w nos, przestanie cię za niego wodzić.

Przyznanie się do strachu

Naucz żyć się się z tym, że strach będzie Ci towarzyszył i może pojawić się w sytuacjach, kiedy podejmujesz się działań, które są dla Ciebie czymś całkowicie nowym lub powodują, że musisz opuścić swoją strefę komfortu. Jest coś nieprzyjemnego i niepokojącego, gdy wyruszasz na „nieznane terytorium” nie posiadając gwarancji, że Ci się to przedsięwzięcie powiedzie i wszystko będzie dokładnie tak, jak zakładał plan. Nie dopuszczaj do tego, aby to przeszkadzało Ci w zdobywaniu świata i nauce nowych rzeczy.

Mantrowanie

Bardzo skutecznie sprawdzają się buddyjskie mantry typu: „Może przepełniać mnie dobroć i miłość”, „Jest ze mną zdrowie i szczęście”, „Jestem w stanie doświadczyć obfitości”.

Mózg pierwotny

W prymitywnej części naszego mózgu, w ciele migdałowatym, pojawia się strach, jako jedna z pierwotnych emocji. Płaty czołowe oraz inne części mózgu wprowadzają logikę do naszych myśli. W momentach niepokoju warto do niej wrócić i przemyśleć sprawę. Gdy poczujesz, że boisz się znowu, pomyśl trzeźwo o rzeczywistych zagrożeniach, które właściwie nie istnieją, bo są wytworem Twojej wyobraźni, co wynika z lęków.

Poszukaj ludzi, którzy wygrali ze strachem

Zdobądź się na rozmowę z kimś, kto obecnie lub w przeszłości robił rzeczy podobne do tych, które Ty chcesz zrobić, jednak obawiasz się, że sobie nie poradzisz. Spytaj go, czy również doświadczał lęku i czy bał się w czasie ich wykonywania, a jeśli tak, jak sobie z nim radził i co mu pomagało.

Puść sobie film

Poczujesz się lżej, jeśli przez pewien czas nie będziesz analizować tego, co czujesz. Umożliwi ci to seans filmowy, który bez reszty cię pochłonie.

Mocno przesadź opowiadając o swoim strachu

To sposób, który naprawdę może pomóc. Opowiedz komuś, czego się boisz, nie oszczędzaj przesadnie wielkich słów i emocji. Powtórz to przynajmniej 3 razy, przy każdej opowieści wyolbrzymiając historię. Zobaczysz, że w końcu zaczniesz się śmiać.

Aktywność fizyczna

Wyprawa na rower, szybki spacer, wyjście na basen, sporty siłowe, prace w ogródku. Każdy wysiłek jest przeciwdepresyjnym ćwiczeniem, ponieważ podnosi poziom dopaminy i serotoniny w organizmie.

Pamiętaj o swoim oddechu

W sytuacji gdy skupisz się na opanowaniu swojego oddechu, licząc głębokie wdechy i wydechy, uspokoisz gonitwę umysłu, która nasila twój niepokój.

Spróbuj przejąć kontrolę nad strachem

Nie bój się konfrontacji ze swoim lękiem starając się wciąż robić chociażby jedną rzecz, której się obawiasz, bez względu na to, jak banalne mogą być działania jakie podejmiesz. Badania mówią o tym, że wielokrotne próbowanie konfrontacji z tym, czego się obawiamy obniża naszą reakcję psychologiczną na takie sytuacje. Powoduje, że jesteśmy w stanie dużo lepiej je znieść lub nawet kompletnie przestać się bać.

Świadomość występowania strachu

Jak tylko ogarnie Cię uczucie strachu, pogódź się z tym, że wystąpił i że jest to coś absolutnie naturalnego – odczuwać strach. Strach najzwyczajniej w świecie występuje kiedy napotykasz coś nowego lub wymagającego, bądź gdy w Twoim życiu pojawiają się jakieś przeszkody czy też trudne momenty.

Zapanuj nad swoim strachem

Gdy przyznasz się przed sobą, że odczuwasz lęk, opanuj swój strach i zamień go w swojego sprzymierzeńca. Daj sobie chwilę, aby w zaakceptować emocje, które Cię ogarniają. Zdaj sobie z nich sprawę, jednak nie dopuść do tego, aby Cię sparaliżowały i sprawiły, że nie dasz rady funkcjonować normalnie.

Zajmij się czymś innym niż strach

Żeby nie doprowadzić do powstania spirali czarnych myśli, zacznij robić cokolwiek innego. Najlepiej, żeby była to czynność mechaniczna, ale pochłaniająca Cię na dłuższą chwilę.

Obdarz swój strach miłością

Zobrazuj to, czego się boisz. Jak narysujesz swój strach? Jako bestię z wielkimi zębami? Czy może jest czarną plamą bez twarzy? Zimną mgłą? Ustaw strach obok siebie i napisz do niego jak do przyjaciela. Pomyśl o tym, że to jest stwór, który może istnieć obok Ciebie, który też chce żyć.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę